Be vienkartinių

Žagarė siekia tapti pirmuoju miestu be vienkartinių plastikinių indų renginiuose

Žagarė siekia tapti pirmuoju miestu be vienkartinių plastikinių indų renginiuose

     Viena didžiausių šių dienų aplinkosaugos problemų yra atliekos, jų kiekiai ir daroma žala. Ypač atkreiptinas dėmesys į milžiniškais mastais naudojamus vienkartinius plastikinius indus, kurių neigiama įtaka gamtai – didžiulė. Plastikiniai gaminiai neretai patenka į aplinką, teršdami ją, neigiamai veikdami ekosistemas, biologinę įvairovę ir žmonių sveikatą. Plastiko atliekų problema yra ne tik rajono ar Lietuvos, bet pasaulinio masto. Plastikas dirvožemyje ar vandenyje suyra tik per kelis šimtus metų. Pasak specialistų, jei nepakeisime įpročių, 2050 metais vandenynuose bus daugiau plastiko nei žuvų.

     Žagarės regioninio parko direkcija, siekdama skatinti visuomenės sąmoningumą ir atkreipti dėmesį į aplinkos užterštumą, atliekų mažinimą, organizuoja įvairias akcijas ir švietėjiškus projektus. Pirmą kartą idėja renginių metu atsisakyti plastiko indų kilo dar 2018 m. pavasarį organizuojant aplinkos tvarkymo akciją „DAROM“. Ironiška, jog akcijos metu surinkę šiukšles, jos dalyviai drauge pietaudavo iš vienkartinių indų. O nejučia žiūrėk kokį dubenėlį ir nupučia vėjas į pakrūmę. Todėl 2018 m. pavasarį planuojantys dalyvauti akcijoje iš anksto buvo kviesti atsinešti iš namų įprastus daugkartinio naudojimo indus. Džiugu, jog didžioji dalis akcijos dalyvių taip ir pasielgė, nors kai kurie į tai žiūrėjo kiek skeptiškai. 2018 m. vasarą prieš keturioliktąjį Vyšnių festivalį Žagarės regioninio parko direkcija ir vėl kvietė visus tapti labiau atsakingais, pakeisti įpročius ir nebevartoti vienkartinių plastiko indų. Dar vienu puikiu renginio be plastikinių indų pavyzdžiu tapo 2018 m. rudenį vykusį World Cleanup Day, į kurią susirinko virš 100 Joniškio rajono gyventojų. 97 proc. akcijos dalyvių atsinešė iš namų įprastinius indus, taip pasakydami NE plastikui. 2018 m. gruodžio 3 d. Žagarės regioninio parko direkcija NE plastikui tarė drauge su UAB „Baltic x-mas trees“. Tą dieną Žagarėje vyko akcija „Nustok liūdinti Motulę Gamtą“. Akcijos metu kiekvienas asmuo, įmonė ar įstaiga, pasirašiusi specialų pasižadėjimą daugiau nevartoti vienkartinių plastiko indų, dovanų gavo UAB „Baltic x-mas trees“ specialiai didžiosioms metų šventėms užaugintą kalėdinę eglaitę vazonėlyje. 100 akcijai skirtų eglaičių buvo išdalintos per kelias valandas. Tikime, jog visi, pasirašę pasižadėjimą nenaudoti vienkartinių plastiko indų, būtent taip ateityje ir pasielgs, kad tai nebus vienkartinis pažadas ar dar vienas popieriaus lapas, nugulęs šiukšlių dėžėje, ar dar blogiau, kažkur pakelėje. 

     Tad skubame pranešti, jog šiais metais penkioliktasis Žagarės vyšnių festivalis bus organizuojamas keičiant vienkartinius plastiko indus kitomis alternatyvomis: popieriniais, ekologiškais, kompostuojamais ir suyrančiais arba daugkartinio naudojimo vienkartiniais indais. Visus, planuojančius vykti į šį didžiausią Šiaurės Lietuvos festivalį, kviečiame atsivežti ir savo įprastus daugkartinio naudojimo indus. Juk nesvarbu, kad kiekvieną festivalio dieną po vidurnakčio baigiantis renginiams ant žemės nugulęs plastikas būna surenkamas, tačiau tūkstančiai šių atliekų galbūt nugula sąvartynuose… 

     Kviečiame palaikyti mūsų idėją ir tikime, jog taip po mažą žingsnelį eisime pirmyn ir tapsime pirmuoju miestu Lietuvoje, nebenaudojančiu vienkartinių plastiko indų. Svarbiausia tikėti ir taip elgtis patiems. O juk geras pavyzdys užkrečiamas.