Festivalis šiemet...

Festivalis šiemet...

Žagarės vyšnių festivalis šiemet bus, bet kitoks

Džiaugiamės galėdami pasakyti, jog 2020 m. Vyšnių festivalio idėja gyva. Nors kitoks, mažesnis, tačiau renginys įvyks ir neš pasauliui žinią apie vyšnių miesto istoriją, kultūrą bei gamtą. Laikantis nustatytų ekstremaliosios situacijos sąlygų ir siekiant užtikrinti ribotą dalyvių skaičių festivalio renginiuose, pagrindiniai koncertai iš Žagarės dvaro parko persikels į rekreacinę zoną prie Žvelgaičių ežero. Norintys sudalyvauti juose turės įsigyti bilietus-kuponus. Visi kiti kultūriniai, sportiniai renginiai, išsibarstę po Žagarės miestą, bus nemokami, kaip ir anksčiau. O visa už bilietus-kuponus surinkta suma, kuri sieks 30450 eur, bus skirta Barboros Žagarietės bronzinei skulptūrai išlieti – tiek kainuos skulptūros liejimo darbai, honoraras skulptoriui ir medžiagos.

Ištarus Barboros vardą Žagarėje, niekam nekyla klausimų, apie ką kalbama. Vieša, jau kelis šimtmečius ir iki mūsų dienų tebesitęsianti pagarba ir pamaldumas į Žagarės Mergelę, susijęs su tikėjimu, kad ji, kaip angelas, globoja ir saugo visus, kas tik kreipiasi į ją ir prašo jos malonių. Ši istorija prasidėjo nuo to, kai XVII a. pirmoje pusėje dvarininkų Umiastauskių šeimoje gimė ir augo Barbora Umiastauskaitė (1628-1648). Anksti netekusi motinos, mergaitė augo prie pamotės, todėl jau vaikystėje jai teko patirti skriaudų ir išbandymų. Barbora buvusi labai geros širdies, užtardavo vargšus, šelpdavo pavargėlius, rūpinosi ligoniais. Garsas apie jautrios, geros širdies ir kilnios dvasios mergelės Barboros dosnumą ir gailestį neturtingiems žmonėms, apie jos daromus stebuklus iš lūpų į lūpas sklido ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų. Pasakojimai apie Barboros Žagarietės globą pasiekė ir mūsų dienas. Iki šiol pagarbiai menama Barbora Žagarietė, dar vadinama Žagarės stebuklų mergele.

Žagarės regioninio parko direkcija, siekdama išsaugoti istoriją ir žmonių atmintį, dar 2013 m. teikė paraišką Kultūros ministerijai skulptūros „Barbora Žagarietė“ sukūrimui, išliejimui ir pastatymui Žagarėje. Kraštietis skulptorius šviesaus atminimo Romualdas Kvintas sukūrė skulptūros pavyzdį, tačiau viso projekto, deja, įgyvendinti nebespėjo. Jis Barborą Žagarietę pavaizdavo kukliai į kuodelį sukeltais plaukais, uždaru rūbu, kurio apatinę dalį juosia tarsi gyvų gėlių, lapų, vijoklių apsiaustas. Pasak skulptoriaus kolegos Mindaugo Šnipo, Barboros bruožai skulptūros projekte ir mergelės paveiksle bažnyčioje skiriasi, tačiau tikrasis jos atvaizdas ir nėra žinomas, o tik spėjamas. Skulptūros pastatymui lėšų tuomet taip pat negauta, tad projektas kuriam laikui atgulė į stalčių. Iki šių metų. Šviesaus atminimo skulptoriaus darbus tęsia jo kolega Mindaugas Šnipas ir architektas Tauras Budzys, o už 2020 m. Vyšnių festivalio koncertinės programos bilietus-kuponus surinktas lėšas Žagarėje Švėtės upės pakrantėje Senosios Žagarės bažnyčios kalvelės papėdėje pagaliau bus pastatyta bronzinė maždaug dviejų metrų aukščio Barboros Žagarietės skulptūra ant granitinio pjedestalo.

Skulptūros pastatymo darbus numatoma atlikti 2021 m., o šių metų Vyšnių festivalis suteiks galimybę prisidėti prie jos pastatymo – norintys patekti į žinomų atlikėjų koncertus prie Žvelgaičių ežero turės įsigyti bilietą-kuponą. Visos už juos surinktos lėšos bus skirtos skulptūros pastatymui – skulptūros gamybai, medžiagoms, skulptoriaus darbui apmokėti. Iš viso suma sieks 30450 Eur. Bilietai-kuponai bus platinami tik internetu, nusipirkus ir atsispausdinus juos bus galima patekti į renginio zoną prie Žvelgaičių ežero. Pirkusieji bilietus-kuponus renginio vietoje gaus specialias apyrankes, su kuriomis įeiti ir išeiti iš koncertų vietos bus galima neribotą skaičių kartų. Bilieto-kupono kaina priklausys nuo to, kiek žmonių pagal Vyriausybės numatytas ekstremaliosios situacijos sąlygas galės dalyvauti renginiuose po atviru dangumi liepos 16-19 d. Šiuo metu leidžiami renginiai su 1000 dalyvių, tad bilieto-kupono kaina siektų 30 eurų 45 centus (kad būtų surinkta 30450 Eur suma), prie kurios dar prisidėtų 1 Eur 80 centų mokestis bilietų platintojui. Jei dalyvių skaičius renginiuose dar bus padidintas, bilieto-kupono kaina taip pat kristų atitinkamai.

Koncertinė programa prie Žvelgaičių ežero susidarys iš The Roop, Jazzu, Manto Jankavičiaus, Jurgos Šeduikytės, Beissoul&Einius ir kitų žinomų grupių bei atlikėjų koncertų. Kiti festivalio renginiai įvairiose erdvėse, kaip ir anksčiau, bus nemokami. Šešioliktojo Vyšnių festivalio atidarymas vyks Senosios Žagarės Šv. Petro ir Povilo bažnyčioje, kultūrinę programą su bardų, Evelinos Sašenko ir kitų atlikėjų pasirodymais, spektakliais organizuos Žagarės kultūros centras. Tautodailininkė Aušra Petrauskienė pristatys Lindy-hop 2020 šokių stovyklą „Džiaze tik kaliausės“, parodą „Išradingi kaliausių plaustai“, gyvųjų kaliausių paradą upe „Žagarės Venecija“ ir kaliausių fiestą Švėtės upėje nuo Barboros tilto iki paplūdimio. Programą papildys ir futbolo varžybos, Pabaltijo galiūnų čempionatas. Miesto aikštėje bus atidengtos dvi skulptūros garbingų žagariečių įamžinimui – Mokytojai, kraštotyrininkei, Joniškio garbės pilietei Romualdai Vaitkienei ir jos šviesaus atminimo vyrui Vytautui Vaitkui bei iš Žagarės kilusiam garsiam Airijos futbolininkui L. Buckman. Lankytojų lauks ir nedidelis Vyšnių festivalio turgus Žagarės turgavietėje P. Cvirkos g.

Akistata su šiųmetėmis negandomis, kai žmonija susidūrė su blogiu, pranokusiu šiurpius rašytojų ir kino režisierių kuriamus pasakojimus, paskatino direkciją vietoj kasmetinio tradicinio Vyšnių festivalio suburti žmones kilniam tikslui. Kreipiamės į tuos, kuriems šis prisidėjimas nesumažintų jų pačių galimybių, tačiau visų jūsų dėka mes visi turėtume įamžintą unikalią erdvę, garsinančią mūsų kraštą, traukiančią turistus ir neštų šią žinią po visą pasaulį.